İsviçre Hükümeti Yabancı Öğrenci Bursu

İsviçre Hükümeti tarafından sunulan bu Başarı Bursu, dünya genelindeki ülkeler arasında uluslararası araştırma ve bağlantıyı teşvik etmek adına belirli yabancı öğrencilere verilir. Bu bursu alacak öğrenciler, Yabancı Öğrenci Federal Komisyonu (FCS) tarafından seçilir. FCS bu programın bir parçası olarak 2 farklı burs seçeneği sunar.

Birincisi, herhangi bir alanda lisansüstü araştırma yürütmek isteyen öğrencilere yönelik araştırma bursudur. Bu burs için master derecesine (veya daha yüksek bir dereceye) sahip olmak ve öğrenim görülmek istenen İsviçre üniversitesindeki bir akademik danışman tarafından aday gösterilmek gerekir.

Aynı zamanda, İsviçre’de bir master programında öğrenim görmek isteyen sanat öğrencilerine yönelik bir sanat bursu da mevcuttur. Bu bursa sadece İsviçre bir eğitim kurumuna kayıtlı öğrenciler başvurabilir ve ne yazık ki sadece belirli sayıdaki ülkelerden gelen öğrencilere yöneliktir.

ETH Başarı Bursu

ETH Zürih, bu üniversitede öğrenim görmek isteyen öğrencilere iki farklı burs seçeneği sunar. Bunlara Başarı Bursu adı verilir. Lisans programını en başarılı şekilde tamamlayan %10 arasında yer alırsanız başvurunuz başarılı sayılır.

Başarı Bursu ve Destek Programı (ESAOP) tüm öğrenim ve yaşam giderlerini kapsar (buna öğrenim ücretinin tamamı dahildir) ve Master programı boyunca özel bir yönlendirme desteği sunar.

Master Burs Programı (MSP), tüm okul masraflarınızı karşılamanın yanında size öğrenim ve yaşam giderleriniz için bir miktar ekonomik destek sunar.

Her iki burs türü de öğrenim programı süresince devam eder.

University of Geneva Master Bursu

University of Geneva bünyesinde bulunan Fen Fakültesi burada master programında öğrenim görmek isteyen öğrencilere yönelik Başarı Bursu sunan çeşitli sponsorların bulunduğu bir ekibe sahiptir. Bu program, Biyoloji, Kimya ve Matematik dahil olmak üzere çeşitli fen alanlarını kapsar ve yalnızca lisans programında en başarılı öğrenciler arasında ilk %10’da yer alan öğrencileri kabul eder.

Başarı Bursu, yıllık olarak CHF 10.000-15.000 değerinde ekonomik destek sunar ve ilk dönem sonunda öğrencinin akademik olarak başarılı sayılması halinde Master program boyunca devam eder.

Marie Curie Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Uluslararası Destek Bursu

Bu burs, sadece İsviçre’ye özgü değildir, Avrupa genelindeki tüm üniversitede verilir. Dünya genelindeki doktora öğrencilerine araştırma ve kariyer gelişimi alanında destek vermek üzere 25.000 doktora öğrencisine toplam 6 milyar Euro ekonomik destek sunarak doktora eğitiminde temel AB program olmayı hedefler.

Marie Curie, Üçüncü Dünya Ülkeleri ve Avrupa arasında bilimsel iş birliğini geliştirmek adına bu bursu başlatmıştır. Amaç, araştırmacılara araştırmalarını seçtikleri üniversitenin ötesine taşımak için gerekli araçları sunmaktır. Bunun karşılığında araştırmacılar, çalışmalarından elde ettikleri bilgileri ve sonuçları üniversiteye aktarır.

Bu burs, 12-24 ay süresince araştırmacılara destek olarak verilir ve bursa başvuran bireylerin en az 4 yıl tam zamanlı araştırma deneyiminin veya doktora derecesinin bulması gerekir.