Batı Avrupa’da yer alan İsviçre, 41.285 km²’lik küçük bir alan kaplamasına rağmen yaşam standartları oldukça gelişmiş bir ülke olarak kabul edilir. İsviçre, özgün kültürünü ve geleneklerini şekillendiren oldukça eski bir tarihe sahiptir. Ülke hem kendine has kültürü hem de Alpler’in eteklerinde yer almasından dolayı doğal güzellikleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Dağ tatili yapmak isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilen İsviçre’yi siz de Batı Avrupa’ya yapacağınız seyahatte rotanıza ekleyebilirsiniz.

İsviçre Hakkında Genel Bilgiler

DiliAlmanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça
BaşkentiBern
Bulunduğu KıtaBatı Avrupa
Yerel SaatGMT+2
Para Birimiİsviçre Frankı
Priz TipiC, J
Yıllık Ortalama Sıcaklık9°C
İklimiIlıman Karasal, Akdeniz İklimi, Alp İklimi
Yüz Ölçümü41.285 km²
Bitki ÖrtüsüOrman
Geçim KaynaklarıBankacılık, Sigortacılık, Turizm, Ticaret
Telefon Kodu+41

Resmi Dili

İsviçre’de 4 resmi dil olduğu için ortak bir dil yoktur. Ülke; Almanya, İtalyanca ve Fransızca konuşulan bölgeler ile Romanşça konuşulan vadi bölgelerinden oluşur. Bununla birlikte, ülkenin çoğu şehrinde yaygın olarak Almanca konuşulduğu bilinir.

İklimi

Farklı bölgelerden oluşan İsviçre’de hava durumu değişse de genel olarak ılıman bir iklim hakimdir. Yıl boyunca yoğun olarak yağmur görülür. Alpler’le çevrili olmasından dolayı çoğu bölgenin kendine özgü bir ekosistemi vardır. 

Yerel Saati

GMT+2 saat dilimini kullanan İsviçre, Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Para Birimi

Avrupa Birliği’ne üye olmayan İsviçre’nin para birimi Frank’tır. Bununla birlikte, özellikle turistik bölgelerde Euro ile ödeme yapmak mümkündür.

Bitki Örtüsü

Ülke yüz ölçümünün %23’ünü orman örtüsü kaplar. Geniş yapraklı ve kozalaklı ağaçlar arasında çam, ceviz, kestane ve meşe yoğunluktadır. Ülkenin kereste ihtiyacı bu ormanlar yardımıyla karşılanır.

Geçim Kaynakları

İsviçre ekonomisinin %73’ünü hizmet sektörü oluşturur. Zengin bir ekonomiye sahip ülkede kişi başına düşen gayrı safi milli hasıla ADB ve Japonya’dan fazladır.

İsviçre Nerededir? 

Batı Avrupa’da yer alan ve Alpler’le çevrelenen İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. İsviçre komşuları kimlerdir diye baktığımızda, ülkenin batısında Fransa, doğusunda Avusturya ve Lihtenştayn, kuzeyinde Almanya ve güneyinde İtalya’nın bulunduğunu İsviçre haritası üzerinden görebiliriz.

İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?

Seyahatinizi İsviçre hava durumunu göz önünde bulundurarak ne zaman yapmanız gerektiğine dah arahat bir şekilde karar verebilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı yüksek olmasına rağmen İsviçre’de yoğun yağış görülür. Bu nedenle, kültürel bir gezi planlıyorsanız en uygun zamanlar eylül ve ekim aylarıdır. Kış tatili ve kayak yapmak içinse en ideal dönem ocak ve şubat aylarıdır.

Kaynak: FLY PEGASUS

Yorum Yaz