İsviçre mutfağının imzası: Peynir ve et fondü

İsviçre mutfağının en temel yemeklerinden biri, peynir fondü. Türkiye’de fondü daha çok çikolatayla düşünülmüş olsa da aslında Dünya mutfağında fondü dendiğinde akla erimiş peynir eşliğinde yenilen yemekler geliyor.

Peynir fondüyü İtalyan ve Fransız mutfağında da bulabilirsiniz. Sofraya konulan küçük ateş üzerinde eritilen peynire ekmek ve haşlanmış patatesi bir çubuk aracılığıyla yemek mümkün.

Et fondüde et, çiğ olarak sofraya gelir. Küçük ateş üzerinde bulunan üstü kapalı yuvarlık bir kapta ise kızgın yağ bulunur. Etleri çubuklara batırıp kızgın yağda istenilen kıvama gelene kadar kızartılır.

Raclette

Raclette aslında yarı sert bir inek peyniri türü olmakla birlikte bu peynirin eritilerek yapıldığı yemeğin de adıdır.

Sofranın ortasına konulan ızgarada herkes peynirini çeşitli malzemeleri katarak kendi küçük tavasında pişirir. Raclette peyniri dışında ana malzemesi patates olan bu yemeğe tat vermek için salam, baharat, kornişon, zeytin ve aklınıza gelecek başka malzemeler de kullanılabilir.

Raclette’in en belirgin özelliği, herkesin aynı anda kendi dilimini pişirmesi ve farklı malzeme kombinasyonları denenebilir olmasıdır.

Rösti eşliğinde Zürcher Geschnetzeltes

Zürcher Geschnetzeltes, Zürih şehrinin en tipik yemeklerinden biridir. Bu et yemeği, kuşbaşı doğranan dana etinin kremalı, mantarlı ve beyaz şarapla yapılmış sos eşliğinde servis edilmesiyle olmaktadır.

Rösti ise İsviçre’nin en meşhur patates yemeklerinden biridir. Eskiden sadece kahvaltılarda yenen bu patates yemeği, şimdi akşam yemeklerinde de yenmekte.

Bratwürst (Sosis)

Farklı şekillerde pişirilmiş domuz, dana, tavuk sosisler, yanında patatesli garnitürleriyle servis edilir.

Çikolata

Çikolata, 18. yüzyıldan beri İsviçre’de üretilir. 19. yüzyılın sonlarında temperleme gibi birçok teknolojik tekniğin gelişmesi ile İsviçre çikolatasının kalitesi arttı ve dünya çapında oldukça büyük bir ün kazandı. Ayrıca Daniel Peter tarafından 1875 yılında çok büyük bir atılım yapılarak sütlü çikolata icat edildi. Dünya çapında İsviçre en çok çikolata tüketen ülkedir.

İsviçre Şarabı

İsviçre’de en ünlü alkollü içecek şaraptır. İsviçre toprak, hava, rakım ve ışık zenginliği sebebi ile üzüm çeşitliliğinde oldukça zengindir. İsviçre şarabı, beyaz şaraplar özellikle Valais ve Vaud şarapları, Cenevre ve Ticino’da üretilmektedir. İsviçre üzüm bağları, Roma döneminden beri dünya çapında ünlüdür. En yaygın çeşitleri Chasselas (Valais Fendant olarak da adlandırılır) ve Pinot Noir’dir. Merlot, Ticino’da üretilen en ünlü çeşitlerdendir.