İsviçre tüm Dünya’da yaşam kalitesiyle bilinmektedir. Avrupa’nın merkezinde yer alan İsviçre’ye yerleşen aileler politik istikrar, harika bir doğa, güvenlik, gizlilik gibi artılar sağlar ve en üst düzey finansal hizmetlerden, sağlık hizmetlerinden ve uluslararası çapta tanınan okullardan faydalanabilirler. Uygun vergi koşullarına ek olarak, çoğu varlıklı yabancının İsviçre’yi ikamet edecekleri ülke olarak seçmelerinin temel sebepleri bunlardır.

Yaşam kalitesinin çok yüksek olduğu bu ülkede alışveriş konusunda alım gücü de çok fazladır. Dünyanın en pahalı ülkeleri arasında yer alan İsviçre’de en ünlü şey İsviçre çakısıdır. Oldukça farklı çeşitleri olan bu İsviçre çakıları hediyelik olarak satılmaktadır.

Ülkede verilen sağlık hizmetleri, suç seviyesi ve çalışma olanakları göz önünde tutulduğunda İsviçre ‘’yaşanacak en iyi ülke’’ unvanına sahip olmuştur.

Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Yeni yıl

10 Nisan: Paskalya

13 Nisan: Paskalya

21 Mayıs: Dini Bayram, Göğe Yükseliş Günü

1 Haziran: Dini Bayram, Pantkot Yortusu

24 Aralık: Noel Arefesi

25 Aralık: Noel

31 Aralık: Yılbaşı

Güvenlik

İsviçre hakkında verilebilecek en farklı bilgilerden biri İsviçre’de 3 milyona yakın silah bulunmasına rağmen Dünya’da suçluluk oranı en düşük coğrafyalardan biri olmasıdır.

Sağlık

İsviçre’ de sağlık sistemi çok iyi bir şekilde oluşturulmuştur. İsviçre’de ikamet eden tüm kişiler kaza ve hastalıklara karşı kapsamlı ve mecburi sigortalıdır. Çok sayıda doktor muayenehanesi, eczane ve hastane sağlık hizmetinin yerine getirilmesini sağlar.

İsviçre’ de ikamet eden herkes kaza ve hastalıklara karşı sigortalı olmak zorundadır. Buraya yeni yerleşen kişi, sigortalarını yerleştikten sonra ilk üç ay içerisinde yaptırmak zorundadır. Çocuklara doğdukları andan itibaren üç ay içerisinde sigorta yaptırılmalıdır. Zorunlu sigorta hizmetleri kanunlarla karara bağlanmıştır. Sigortalı kişilerin tamamı aynı tıbbi hizmeti alma hakkına sahiptir.

İsviçre’de Koronavirüs (COVID – 19)

İsviçre’de COVID-19 pandemisi, COVID-19 salgınının 25 Şubat 2020’de İsviçre’ye yayıldığı ve ilk COVID-19 vakasının İtalya’daki, COVID-19 salgını sonrasında ortaya çıktı.

İtalya’nın sınırına komşu olan ve İtalyanca konuşulan Ticino kantonunda yaşayan 70 yaşındaki bir kişi SARS-CoV-2 için yapılan testte pozitif çıktı. İlk vaka daha önce Milan’ı ziyaret etmişti. Daha sonra, çok sayıda vaka Basel-City, Zürich ve Graubünden dahil olmak üzere İtalya kümeleriyle bağlantılı olan kantonlarda ortaya çıktı. İtalya kümeleriyle ilgili olmayan çok sayıda izole vakanın da olduğu doğrulanmıştır.

28 Şubat’ta ulusal hükûmet olan Federal Konsey, 1000’den fazla katılımcıya sahip olan tüm etkinlikleri yasakladı. 16 Mart’ta okullar ve çoğu mağaza ülke çapında kapatıldı ve 20 Mart’ta kamusal alanlarda beşten fazla insanı içeren tüm toplantılar yasaklandı. Buna ek olarak, hükûmet giderek sınır geçişlerine kısıtlamalar getirdi ve 40 milyar İsviçre frangı değerinde ekonomik destek önlemleri açıkladı.

15 Mart itibarıyla, en az bir milyon vatandaşı olan ülkeler arasında İsviçre, bir milyonda 256,2 vakayla dünyanın ikinci en yüksek koronavirüs vakası oranına sahipti.