Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biri olan İsviçre, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romansça olmak üzere dört farklı dilin konuşulduğu dört kültürel bölgeden oluşur. Özel okullarda ise yoğun İngilizce ve Fransızca eğitim almak mümkündür.

Dünyanın en kaliteli özel okullarına sahip olan İsviçre’de lise eğitimi alan öğrenciler, ilerlemek istedikleri alanda üniversiteye yoğun biçimde hazırlanırken her alanda donanımlı, yüksek özgüvenli ve lider ruhlu bireyler olarak yetiştirilirler. İsviçre’deki özel okullar, konumlarına göre su kayağı, golf, kayak, sörf, binicilik ve daha birçok spor dalında ilerleme imkânı tanırken, Alplerdeki kayak merkezlerine ya da Cenevre Gölü kıyısına düzenlenen çevre gezileriyle öğrencilerin ülkeyi ve doğasını daha yakından tanımalarını sağlar.

Küçük sınıflarda az sayıda öğrenciyle birebir ilgilenerek eğitim verilen tüm özel liseler AP (Advance Placement), IB (International Baccalaureate) ve IGSCSE (International General Certificate of Secondary Education) programları sunarlar.

İsviçre’deki yatılı özel okulların bir öğrenciyi kabul için minimum yaş şartı 15’tir. Okul yurtları sundukları imkanlar, ağırlayabildikleri öğrenci kapasitesi ve deneyimlerine göre değerlendirilerek ve belirli bir süre boyunca denetlenerek sisteme dahil edilirler. Yurtta kalan öğrencilerin tüm ihtiyaçları odaların düzeninden uygun öğünlerin hazırlanmasına kadar en ince ayrıntılarıyla düşünülür.

İsviçre’deki yatılı okullarda sunulan imkanlar çok çeşitlidir; yurtlarda kalan öğrencilerin ortak kullanabileceği sosyal alanlar, zengin kaynağa sahip kütüphaneler, sanat ve bilgisayar odaları, spor merkezleri, öğrencilerin kendilerini daha çok geliştirmelerine olanak verecek şekilde düzenlenmiştir.

İsviçrede Önde Gelen Liseler

College Du Leman

Öğrencilerine 1960 senesinden günümüze elit bir ortam ve kaliteli bir eğitim sunan College Du Leman, Avrupa’nın merkezinde yer alan Cenevre’de bulunmaktadır. College Du Leman’ın Cenevre şehir merkezine mesafesi yaklaşık 10 km olup, Cenevre Birleşmiş Milletler gibi önemli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan zengin bir kültür ve tarih alt yapısına sahip bir şehirdir.Uluslararası öğrencilerine, yatılı eğitim imkânı sunan College Du Leman, 11- 18 yaş arası öğrenci kabul etmekte, geleneksel İsviçre mükemmeliyetçiliği ile eğitim ve kültürel programlarıyla kişisel gelişme imkânı sağlamaktadır. Sınıflarının mevcudiyeti oldukça küçük olan College Du Leman, öğretmen/öğrenci oranı 9/1‘dir. 100‘den fazla ülkeden yaklaşık 1.900 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aldıkları yüksek ve kişisel eğitim sayesinde College Du Leman mezunları sadece İsviçre’nin değil, dünyanın lider üniversiteleri tarafından kabul edilmektedirler.

College Du Leman öğrencilerine taleplerine göre farklı diploma programları sunmaktadır:

  • International Baccalaureate,
  • French Baccalaureate,
  • American High School with AP Programmes,
  • Swiss Maturite.

College Du Leman’ın 8 hektarlık kampüsü bünyesinde, modern sınıflar ve konaklama blokları yanında; sanat ve spor faaliyetleri için de oldukça donanımlı ve modern tesisler sunmaktadır. College Du Leman 20.000 mezun sayısına sahip mezunlar derneği ile dünya çapında bir ağa da sahiptir.

Ecole d Humanite

1934 yılında kurulmuş olan Ecole d’Humanite uluslararası kaliteli bir yatılı lisedir. İsviçre’nin Hasliberg, Goldern bölgesinde yer alan Ecole d’Humanite hem Amerika lise eğitimi hem de İsviçre ortaokul eğitimi ve “matura” programları sunmaktadır. Öğrenciler bu iki farklı programı birleştirebilmektedir. Böylece diplomaları hem bu iki ülkede hem de dünyada daha çok geçerliliğe sahip olmaktadır. Öğrencilerin yalnızca akademik anlamda değil aynı zamanda günlük yaşam konusunda da eğitim almasına önem gösterilmektedir. Ecole d’Humanite’nin okul programı kapsamında US lise diploması; SAT, ACT, IELTS, TOEFL gibi sınav hazırlığı; İsviçre ortaokul ve comprehensive okul programlarını, çeşitli sınavları ve APID adındaki diplomayı öğrencilerine sunmaktadır. Ecole d’Humanite’nin 4 ila 12 arasındaki öğrenci mevcudundan oluşan sınıflarında sabahları akademik dersler işlenirken; öğleden sonraları sanatsal, sportif faaliyetlere yer verilmektedir.

Öğrencilere aynı zamanda, mezun olmaları durumunda üniversite için danışmanlık Ecole d’Humanite’nin sunduğu hizmetler arasındadır. Genelde mezun olan öğrenciler, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerdeki kaliteli üniversitelere yerleşmektedir. Bu ülkelere ek olarak, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya, Avusturya, Hollanda ve daha birçok ülke öğrenciler tarafından tercih edilmekte ve öğrenciler buralara kabul edilmektedir.

Konaklama olarak Ecole d’Humanite güvenli ve aile sıcaklığını hissettiren bir konaklama şekli sunmaktadır. Öğrenciler, iki ya da üç öğretmenin ve dört ya da on öğrencinin bir arada yaşadığı köşk şeklindeki evlerde “Ecole Families” adı altında yaşamaktadırlar. Odalar genel olarak iki kişiliktir. Burada da aile sıcaklığını hissetmek mümkündür.

Institut Le Rosey

1880 yılında kurulan Institut Le Rosey oldukça zengin ve köklü geçmişe sahip, İsviçre’nin en eski yatılı okullarından biridir. 8-18 yaş aralığında olan öğrencilerin ilköğretim ve lise eğitimi aldığı Institut Le Rosey okulunda toplam 420 öğrenci bulunmaktadır. Okulda bulunan öğrencilerin %60’ı Avrupa’dan gelmekte ve toplam 65 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Institut Le Rosey uygulamış olduğu sıkı kurallar gereği tek bir ulustan sadece %10 öğrenci kabul edeceğini velilerine garanti etmektedir.

Institut Le Rosey, öğrencilerinin akademik başarılarına oldukça önem vermektedir. Bundan dolayı 450 öğrencisi için akademik geçmişi kuvvetli toplam 200 öğretmen ve çalışanını bünyesinde bulunmaktadır. Institut Le Rosey, her bir öğrencisinin akademik yeteneğini geliştirme konusunda kendini uzmanlaştırmış köklü ve zengin bir geçmişe sahip olmanın yanı sıra yabancı dil konusunda da öğrencilerini geliştirmektedir. Öğrenciler okul programında sunulan Türkçe dâhil 20 farklı dil seçeneğinden faydalanabildiği gibi 3 farklı dili öğrencilerine öğretebilmeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Sanatsal ve akademik başarısının yanı sıra Institut Le Rosey öğrencileri dayanışma komitesi ile dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrencilere desteğini sürekli olarak devam ettirmektedir. Institut Le Rosey, ayrıca öğrencilerinin ekolojik sistemi yakından tanıyabilmesi ve ekolojinin önemini daha yakından anlatabilmek için küçük çiftlikler ve sebze & meyve yetiştirilen küçük tarım alanlarını öğrencilerin kullanıma sunmuştur.

Institut Le Rosey, 9-17 yaş aralığındaki öğrencilere ilköğretim ve lise eğitimini hem İngilizce hem Fransızca olarak iki farklı dil seçeneği ile sunmaktadır. Ayrıca lise öğreniminde olan öğrencilerine iki farklı diploma seçeneği sunmaktadır. Dileyen öğrenciler Fransız diploma, dileyen öğrenciler ise IB (Uluslararası diploma) sahibi olmaktadırlar.

Institut Le Rosey’den mezun olan öğrencilerin %60‘ı İngiltere ya da Amerika’daki üniversiteleri tercih ederken %40’lık dilim ise Kanada ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yer alan önemli ve başarılı üniversitelerde eğitimlerine devam etmektedir. Institut Le Rosey, özellikle Amerika’daki üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için ekstra olarak sunulan SAT sınavı vermektedir. Institut Le Rosey Okulu öğrencilerinin yerleştiği üniversitelerden birkaçı şöyledir:

  • Amerika’da; Harvard University, Barnard College, Loyola Marymount University, New York University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Pepperdine University, University of California LA (UCLA),
  • Kanada’da; University of Toronto, McGill University, University of British Columbia,
  • İngiltere’de; University of Cambridge, Imperial College, King’s College London, the London School of Economics (LSE), Royal Holloway, Queen Mary, Royal College of Music.

Institut Le Rosey, yaz döneminde 8-15 yaş aralığındaki uluslararası öğrencilerine yönelik 2 hafta süren yaz okulu programı sunmaktadır. Fransızca ya da İngilizce olarak sunulan yaz okulunda dileyen öğrenciler akademik alt yapılarını geliştirebilmek adına kodlama, robotik ve üç boyutlu dizayn programına da katılabilmektedirler.