İsviçre’de lisans eğitimi sunan prestijli, çok sayıda devlet ve özel üniversite vardır. Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için zengin yelpazede eğitim programları sunan üniversiteler, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 50.000’in üzerinde yabancı öğrenciyi ağırlar. Merkezi konumu ile Avrupa’nın geri kalanını ve farklı kültürleri keşfetmek isteyenler için sıra dışı bir deneyim sunan İsviçre, tarihi 15. yüzyıllara kadar dayanan üniversiteleri ile göz doldurur.

İsviçrede Önde Gelen Üniversiteler

Bern Üniversitesi

1834 yılında kurulan Bern Üniversitesi, ülkenin en saygın ve eski eğitim kurumlarından biridir. Üniversite; 8 fakülte, 160’a yakın enstitü ile sosyal bilimler, işletme ve yönetim, mühendislik ve teknolojinin de aralarında olduğu lisans ve lisansüstü eğitim verir. Çok kültürlü kampüs hayatı ile dikkat çeken Bern Üniversitesi’nde, Albert Einstein fizik dersleri verirken, Nobel Kimya ödülü sahibi Kurt Wütrich ve filozof Walter Benjamin ünlü mezunlar arasındadır.

Lozan Üniversitesi

1537 yılında kurulan Lozan Üniversitesi, Cenevre Gölü kıyısındaki kampüsüyle uluslararası öğrencilerin gözdesidir. Aralarında tıp, hukuk, edebiyat ve biyolojinin de olduğu 7 fakülte ile 10.000’in üzerinde öğrenciye hizmet verir. Lozan Üniversitesi, özellikle ulusal projeleri ve araştırmaları ile tanınır ve İngilizce eğitim veren yüksek lisans ve doktora programları ile dikkat çeker.

Cenevre Üniversitesi

Cenevre Üniversitesi, 1559 yılında kurulmuş, düşünce, öğretim, diyalog ve araştırmaya adanmış İsviçre’nin ikinci en büyük üniversitesidir. 150’den fazla milletten yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan eğitim kurumunda lisans programları Fransızca olarak verilirken master programları ise İngilizce olarak sunulmaktadır. Yaşam kalitesi bakımından dünyanın önde gelen şehirlerinden olan Cenevre’de kurulan üniversitede özellikle hukuk, astrofizik, nöroloji, gezegen bilimi ve genetik konularında eğitim alabilirsiniz.

ETH Zürich – İsviçre Federal Teknoloji Üniversitesi

1855 yılında kurulan ETH Zurich-İsviçre Federal Teknoloji Üniversitesi, 80 ülkeden eğitim, araştırma ve çalışmaya gelenlere ev sahipliği yapar. Mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın en iyi 5 üniversitesi arasında yer alan eğitim kurumu, Albert Einstein’ın da aralarında olduğu akademisyenleri ile çok sayıda Nobel Ödülü kazanmıştır.